MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ DEĞİŞİYOR MU?

Milli Eğitim Bakanın değişmesi ile MEB’de birçok bürokrat ataması yapıldı. Şimdi ise İl Milli Eğitim müdürlerinin görevden alınmaları ve yer değiştirmeleri gündem de. Öncelikli olarak Ankara, İstanbul ve İzmir il Milli Eğitim Müdürlerinin görevden alınarak yeni atamalar yapılacağı söyleniyor. Sürekli atama kararnamesi imzalanan MEB’de sıranın Milli Eğitim müdürlerine geldiği ve bir atama furyası yaşanacağı belirtiliyor.

Duyumlara göre; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'nın bakanlıkta genel müdür olarak değerlendirileceği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'nin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne görevlendirileceği, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar'ın görevden alınacağı ancak başka bir görev verilip verilmeyeceğinin belli olmadığı ifade ediliyor. www.mebpersonel.com'un haberine göre, yeri değiştirileceği öne sürelen İl Milli Eğitim Müdürleri ise şöyle: Antalya Hüseyin ER, Artvin Fahri ACAR, Aydın Seyfullah Okumuş, Bitlis Mehmet Emin Korkmaz, Bursa Sabahattin DÜLGER, Çankırı Muammer ÖZTÜRK, Denizli Süleyman EKİCİ, Elazığ Feyzi GÜRTÜRK, Erzurum Salih KAYGUSUZ, Hatay Kemal Karahan, İzmir Ömer YAHŞİ, KARS Aydın Açay, Kastamonu Cengiz BAHÇACIOĞLU, Kırklareli Hüseyin KALKAN, Kırşehir Metin ALPASLAN, Konya Seyit Ali BÜYÜK, Kütahya Hasan BAŞYİĞİT, Malatya Battal KAYBAN, Manisa Mustafa Dikici, Şanlıurfa İsmail YAPICIER, Yusuf  Yazıcı Yozgat, Bayburt  Cengiz KARAKAŞOĞLU, Ardahan Erhan BULUT, Kilis Mehmet Emin AKKURT

/////
PAZAR YERLERİNDE FİYAT ETİKETİ ZORUNLU MU?

Dün açık cezaevi arkasında kurulan pazarı gezdim. Bir – iki kişi hariç hiçbir pazarcının sattığı ürünün üzerinde fiyat etiketi yoktu. Pazar yerleri belediyelerin görev alanı içine giriyor. Belediyelerin Pazar yerleri ile ilgili bir çok yaptırımı ve yetkisi var. Pazar yerleri ile mevzuatta tüketicilerin hakları tek tek sayılırken, pazarcı esnafının uyması gereken kurallar açıklanmış.

Fiyat etiketleri

MADDE 20 – (1) Satışa sunulan her bir mal çeşidi için, 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre düzenlenen ve mala ilişkin bilgilerin yer aldığı, Ek-3’teki şekle uygun fiyat etiketi kullanılır.

(2) Etiketlerde, tüketicileri yanıltacak ifadelere yer verilemez. Etiketler, mürekkepli veya tükenmez kalem ile doldurulur ve etiketlerde kazıntı ve karalama yapılamaz.

(3) Etiketlerde, satış birimi olarak kilogram, adet, bağ, paket veya kutu ibareleri kullanılır. Satış birimi kullanılırken küsürata yer verilmez.

(4) Fiyat etiketleri, belediye veya belediyece uygun görülmesi halinde ilgili meslek kuruluşu tarafından bastırılır ve dağıtılır.

Yönetmelikte belirtildiği gibi satışa sunulan her mal çeşidi için ayrı etiket olması gerekiyor. Fiyat etiketi zorunlu. Ayrıca, yarım kilosu 5 lira  ya da 9 lira kocaman yazılıp yanına mikroskopla görülecek şekilde 99 kuruş yazmak tüketiciyi yanılttığı için yasak. 10 lira değilde 9,99 lira.

Benim Balıkesir'de bulunan belediyelerden ricam madde 20’nin işletilmesi ve tüketicinin haklarının korunması.