İNCİR NEDEN PAHALI?

İncirin şu anki fiyatı toptan 15 lira. Hurda incir diye adlandırılan bozuk incirlerin de fiyatı ise 5 lira. Bu arada siyah incir daha pahalı. Toptan fiyatı 20 liraya kadar çıkıyor. Aslında, incir yoğun olarak başlı başına pazarlama sorunları yaşayan bir ürün. Türkiye’de TÜİK verilerine göre 2017 yılında 50.330 ha alanda yaş incir üretimi yapılmış olup, 9,7 milyonu meyve veren olmak üzere, toplam 10,7 milyon adet incir ağacı bulunmakta ve bu ağaçlardan elde edilen yaş incir miktarı yılda ortalama 205-300 bin ton arasında değişmektedir. Türkiye'de en geniş incir üretim alanlarına Ege Bölgesi sahiptir. Bu bölgeyi Doğu Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi izlemektedir. İncir üretiminde Aydın yaklaşık %65 oranı ile başı çekerken,yaş incir üretiminde de ilk sıradadır.

 Yaş incir fiyatlarını alıcılar, aracılar, pazarcılar diğer hallerin komisyoncuları ve marketler belirlemektedir. Rekabet kurallarına aykırı olmasına rağmen üreticinin elinden inciri tek fiyattan alınmaktadır.Gerçekte ise bu uygulama parasal ceza gerektiren bir eylemdir. Toptancı halleri, tüccar ve komisyoncuların ortak fiyat belirleme hakkı ve yetkisi yoktur. Ancak bu kesim üreticiden teslim aldığı taze incirden her şartta komisyon bedeli kesmektedir ve üreticinin satış fiyatı kendilerini etkilememektedir.Bunun için de alıcı olan aracılar, tefeciler, pazarcılar diğer hallerin komisyoncuları ve marketleri kaybetmemek için fiyatları sürekli olarak aralarında anlaşarak indirmektedirler. Kuru incir ise bu sene kesinlikle 30 liradan aşağıya olmaz. 

/////
SENİN ÇAM FISTIĞININ KAÇ LİRA OLDUĞUNDAN HABERİN VAR MI?

Pazar günün komşu dolmalık biber getirmiş. Kendi tarlasından. Bunun üzerine bende biber dolması yapayım dedim. Anne tarifi biber dolmasına bizde kuş üzümü ve çam fıstığı konur. Markete gittim, kuş üzümü aldım. Fiyatı alınabilir düzeyde. Sonra çam fıstığı sordum, yok. Bilindik marketlere gittim hiçbirinde çam fıstığı yoktu. Sadece bir yerde buldum paketin ağırlığı 20 gramdı ve içinde sınırlı sayıda çam fıstığı vardı. 

ÇAM FISTIĞININ KİLOSU KAÇ LİRA?

Çam fıstığının toptan fiyatı şu anda 600 lira. Çam fıstığı altın gibi bir şey olmuş. Son yıllarda üretimin düşmesi fiyatının artmasına neden olmuş. Çam fıstığı nasıl elde edilir: “Kuruduktan sonra çam fıstığının içi çekirdeğinden ayrılır. Çöpü ayıklandıktan sonra satışa hazır hale gelir. Çekirdek hali yani 'künar' 115 liradır, iç fıstık ise 600 lira.” Fiyatın yükselme sebebi ise üretimin düşmesi. Diğer dikkatimi çeken bir konu ise aldığım kuş üzümünün Yunanistan menşeli olması idi. Komşudan kuş üzümü ithal etmişiz yani. Çam fıstıklarında İspanya, İtalya,Almanya ve Portekiz gibi ülkelere gönderiyoruz.

Çam fıstığının fiyatı bu kadar yüksek olunca helvalara, dolmalara ne koyarız bilmem…