Milli Savunma Üniversitesi Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunda yapılan tören ile 1015 Astsubay Çavuş diplomalarını alarak mezun oldu.

Milli Savunma Üniversitesi Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı 2’nci sınıf 18’i Deniz Kuvvetleri olmak üzere 1015 astsubay çavuş için diploma ve sancak devirteslim töreni yapıldı.

Törene; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avseven, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Garnizon Komutan Vekili Bakım Albay Tayfun Türkoğlu askeri erkanve mezun olan astsubayların aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın mesajı okundu. Daha sonra sırasıyla Okul Komutanı Topçu Albay Yüksel Kolcu, dönem birincisi Astsubay Çavuş Ziya Selçuk Ceran ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu birer konuşma yaptılar. Prof. Dr. Afyoncu, konuşmasında son 2 yıldır pandemi döneminde eğitim öğretim yapan tek kurum olduklarını söyledi.

Mezun olan astsubaylara tavsiyelerde bulunan Afyoncu; “Sizlere 3 tavsiyem var. Birincisi hayatınız boyunca anne ve babanızın hayır duasını alın. Annesinin hayır duasını almayan hiçbir evlattan ne kendisine ne millete ne insanlığa fayda gelmez. İkincisi her zaman Türk milletinin ve onun seçilmiş isimlerinin emrinde olun. Üçüncüsü de her zaman Dünyanın en temiz ve şerefli olan Türk milletine hizmet edin. Ben her zaman bu milletin bir üyesi olmaktan gurur duydum, son nefesime kadarda gurur duyacağım” dedi.

Konuşmaların ardından, dönem birincisi Astsubay Çavuş Ziya Selçuk Ceran’adiploması Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avseven tarafından verilirken, dereceye giren diğer öğrencilere de diplomaları protokol tarafından verildi. Okulun Sancağının devir teslim töreni sonrası mezun olan Astsubay Çavuşlar, hep bir ağızdan Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Marşını söyledi.

Tören sonrası mezun öğrenciler aileleri ile hasret giderdi.

Mezun olan öğrencilerin ailelerinden emekli uzman çavuş Abuzer Atalay; “Vatanımız milletimiz çok büyük gerçekten. Gururluyuz çocuklarımız burada sağ salim mezun oldular. Görevlerine dönecekler. Çok teşekkür ederim. Emekli bir uzman çavuş olarak çocuğum astsubay oldu çok mutlu ve gururluyum” dedi.

Mezun olan astsubay çavuş öğrencilerden Kerem Atalay ise “Vatana millete hayırlı bir asker olacağımız için çok mutluyum. Vatanımız için elimizden geleni yapacağız. Bu pandemide ailelerimizin gelmesi çok iyi oldu. Onlarla çok ayrı kaldık ama değdi” dedi. HABER: İLKAN TOPRAK