Sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırılar her geçen gün artıyor. Son olarak Edremit Devlet Hastanesi Acil Servisinde görev yapan Doktor Nurcan Özaslan, çalıştığı hastanede şiddete uğradı. Yaşanan olayda Doktor Nurcan Özaslan’ın parmağı kırıldı. Olayın ardından açıklamalarda bulunan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, yapılan bu saldırının takipçisi olacaklarını söyledi. Başkan Uçan: “Dr. Nurcan Özaslan meslektaşımız da daha dün Edremit Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevini yaparken şiddete uğradı, saldırgan tarafından parmağı kırıldı. Kendisine ve camiamıza geçmiş olsun diyoruz. Elbette ki meslektaşımızın yanında ve konunun hukuksal takipçisi olacağız” dedi.

“HEKİM İLE HASTA KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, sağlık hizmetine meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşıldığını ve ne yazık ki bu durum hasta ile hekimi düşman gibi karşı karşıya getirdiğini ifade ederek şunları söyledi: “Şiddet ülkemizde 19 yıldır uygulana gelen Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli çıktılarındandır. Kamusal hizmetin, halk sağlığının öncelenmesini dışlayan, talebin kışkırtılıp, performans ve alt yapısı hazırlanmayan uygulamalarla ne yazık ki şiddete davetiye çıkarmaktadır. Sağlık hizmetine meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu sistemde nitelik değil, nicelik esastır ve ne yazık ki bu durum hekim ile hastayı "düşman" gibi karşı karşıya getirmektedir. Sistemin sorumluluğu, sağlık çalışanlarına yüklenemez.”

“CEZAİ YAPTIRIM İSTİYORUZ”

Hekime yapılan saldırılar sonrasında gözaltına alınan saldırganlar kamuoyu baskısı ile kısa süreliğine tutuklanıp serbest bırakılması saldırıların önüne geçmeyeceğini vurgulayan Başkan Uçan, saldırganların cezai yaptırıma tabi olmalarını beklediğini aktardı. Başkan Necdet Uçan: “Sağlıkta şiddetin “sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla” engellenemeyeceği aşikârdır. Kararlı, samimi ve net bir siyasi tutum alınmalıdır. Konuyu taktik olarak değil, gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler caydırıcılığı olan hukuksal düzenlemeler bekliyoruz. Şiddet ile ilgili cezai müeyyidelerin sağlıkla ilgili Temel Sağlık Hizmetleri Kanununa ek yapılan değişikliklerde değil, Türk Ceza Kanunu’nda açık şekilde yer almasını istiyoruz. Saldırganların kamuoyu baskısı ile kısa süreliğine tutuklanıp, ardından serbest bırakılmasını değil, etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz” dedi.

“BARİKATLARI UNUTMADIK”

Öte yandan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Balıkesir’de yaşanan saldırıların yanı sıra Pandemi döneminde Ankara’da bir hastanede sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırıyı da hatırlatarak ülkemizde her saat başı 1 sağlık çalışanının şiddete uğradığını vurguladı. Başkan Uçan sözlerine şöyle devam etti: “Maalesef ülkemizde her saat başı 1 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Ve şiddet Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının canını dişine takıp, gece-gündüz demeden mücadele verdiği dönemde dahi ilimizde de, başkentin göbeğinde de sağlıkta şiddetin önüne geçilemedi, sağlık çalışanlarının kendini korumak için kapıya kurduğu barikat hâlâ taze olarak zihinlerde durmaktadır.”

“ÖNLEM ALINMAZ İSE BU ÜLKEDE HEKİMLİK YAPILMAZ”

Sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırılara önlem alınmazsa bu ülkede sağlık hizmetinin sunulamayacağını ve hekimlik yapılmayacağını belirten Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan sözlerine şu şekilde son verdi: “Tüm hekim ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun, tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen geleceğe dair umudumuzu diri tutuyoruz. Şiddet uygulayanların hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını ve başta sağlık ortamı olmak üzere ülkemizin her yerinde ve her alanında şiddetsiz bir ülke ortamı oluşturma görevi olan tüm yetkilileri sorumluluğa davet ediyoruz. Özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret; gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan öfke dili kullanılmaya devam edilir ve tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz.” HABER: UMUT SAYAN