Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, pandemiyle birlikte aylardır zarar eden belediye bünyesindeki kaplıca otellerin işçi sendikası yöneticileri tarafından satılacağı yönündeki eleştirilere sert çıktı. “Bir daha seçileceğim diye Gönen’in geleceği ile oynamam” diyen Başkan Palaz, “1 yıl daha ayda 1 milyon zararla bu işi sürdürsek bu oteller zaten icra, iflas ve kapanmaya gidecek. İşçinin her zaman yanında oldum onlardan isteğim sendikacıların yaptıkları şova alet olmaları” dedi.

Gönen Belediyesi bünyesindeki Yeşil, Güneş, Park ve Yıldız Kaplıca Otelleri geçen yıl başlayan pandemiyle birlikte yaklaşık 15 aydır ayda 1 milyon lira zarar ediyor. Pandemi nedeniyle zaman zaman yarım kapasite ile çalışan uzun bir süre kapalı kalan otellerde çalışan 230 kişi için ise kısa çalışma ödeneğinden yararlanıldı. Otelleri ayakta tutmak, çalışanların maaşlarını ödenmesini sağlamak, eski borçlardan kurtulmak ve Gönen’e daha iyi bir gelecek bırakmak adına harekete geçen Belediye Başkanı Palaz, kiralama modelinigündeme taşıdı. Yaşanan bu gelişme ile birlikte işçi sendikaları otelin sermayeye satılacağı yönündeki açıklamaları ve eylemleri ise gündemde bomba etkisi yarattı.

 

“27 MİLYON BORÇLA DEVRALDIM”

Yaşanan süreç, kiralama çalışmaları, otelin zararı ve işçilerin yaşadığı sorunların nedenleriyle ilgili olarak dün sosyal medya hesabından videolu bir paylaşım yapan Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, göreve geldiğinde 27 milyon borçla otelleri devraldığını söyledi. İlk süreçte borcu 9 milyon TL azaltmalarına rağmen pandemiyle birlikte borcun arttığını ifade eden Palaz, “Bugün otelleri kapacak olsak 4 milyon indirim kartları, 16 milyon işçi çıkış tazminatları ve 21 milyon eski borç var.

Matematik ortada. Bir dükkan çalıştıran esnaf bu durumu bilir ve anlar. 1 lira gelir var, 3 lira gider. Şuan ayda 1 milyon TL otellerden zararımız var. 1 yıl daha bu sürecin devam etmesi demek 12 milyon daha borcun artması anlamına gelir. Daha sonra zaten, icra, iflas ve kapanma kendiliğinden gelecek. Bu soruna çözüm bulmak Gönen’in Belediye Başkanı olarak benim asli görevim.

 

“OTELİ SATMIYORUM”

Ağzımdan oteli satacağım diye asla bir şey çıkmadı. İşçi ile her zaman görüştüm. Alsa yüzümüzü asmadık. Hep onların yanında olduk ve süreci açık ve şeffaf bir şekilde anlattık. Gönen’de ekmekle ilgili yapılan her şeyin yanındayım. Zararı bir yerleri satıp kapatabiliriz. Ama otelin zararını kurtaracağız diye bu şehirde yaşayan 75 bin kişinin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok. Oteli sadece kiralamak istiyoruz. Şuanda kiracı yok. Formül arıyoruz. Oteli kiralayıp, sıcak suyu para ile satacağız. Ayrıca otele ayırdığımız emek ve para nedeniyle 2 bin jeotermal abonesine istenilen hizmeti yeri geldiğinde sağlayamıyoruz. Jeotermal abonesinden gelen para otelin zararı için harcanıyor.

Bir yandan da Gönen gerçeği var. Bu iş böyle gitmez ben bu şehrin idarecisi olarak bu soruna çözüm ararken işçinin Gönen yolunu bilmeyen sendikacı ile otel önünde slogan atarak, göbek atması beni üzdü. Bu işlerden Gönen zarar görüyor.

Beni genel merkeze, milletvekillerimize şikayet eden sendikacı yarın çeker gider 1 Eylülde otel açılınca işçi ile biz başbaşa kalırız. Önceki dönemlerde işçileri ücretsiz izne çıkarmışlar biz çıkarmışınız diye soruyoruz. Sendika onay vermezse zaten ücretsiz izne çıkmıyorlar onlar ücretli izindeler paralarını alacaklar. Ama bu zarar böyle giderse önümüzdeki yıl kıdem tazminatları alamayacaklar. Borçlar icralar derken alacakları için sıraya girmeleri gerekecek.

Ben şimdilik ilçe başkanı ve Cumhur ittifakı İyi Parti ilçe başkanlarına konuyu anlattım. Belediye Meclisinde dile getirdim. Sırada STK’lar ve Gönen halkı var. Ben kimseden kaçmıyorum. Sokakta beni çevirip bu konuları sorabilirsiniz” dedi.

 

AMACIMIZ OTELİ KURTARMAK

Amaçlarının oteli kurtarmak olduğunu söyleyen Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, “İşçi arkadaşlarımızın sıkıntı olduğunu biliyorum. Bugüne kadar işçiye 1 maaş üzerine 1 maaş ödemediğimiz gün yoktur. 1 maaş üzerine 1 maaş ödemediğimiz gün varsa ne derlerse haklılar. Maddi sıkıntılar içindeler. Onlar için mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz. Ben bayramda ödeme alamayan bu işçiler için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanından borç istedim.

İşçi fazlamız var dedik yine de işçiyi mağdur etmedik. Gönen kaplıcalarında işçi maliyeti yüzde 60 seviyesinde. Belediye işletmesi taşıya bildiği kadar taşısın. Ama dünyayı saran bir pandemi var.

Geldiğimiz süreçte kaplıcanın durumunu bütün Gönen halkı biliyor. Amacımız bu oteli kurtarmak. Bu oteli kiraya verebilirsek, sıcak suyu parayla satacağız. Jeotermel parası kasamızda kalacak. 30 ayda geçmiş borçlar bitecek ve para kazanmaya başlayacağız. Ayrıca kira süresi bitince mal yine belediyenin malı olacak.

Tekrar ediyorum. Matematik ortada bu iş böyle devam etmez.” dedi. HABER: İLKAN TOPRAK