Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Kadın Kollarından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günün’ne ilişkin açıklamalarda bulundular.

Kadına yönelik şiddetle her zaman, her şartta mücadele edeceklerini vurgulayan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “81 ilde bugün kadına yönelik şiddetle mücadelemizi sürdürmek amacı ile basın açıklaması düzenlemiş bulunmaktayız” dedi. Türkiye’de ki kadınların sesine ses katmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Nazlıaka, bu mücadeleyi hep birlikte büyütmeye devam edeceklerini vurguladı.

“MÜCADELEYİ BİRLİKTE BÜYÜTÜYORUZ”

Haklı oldukları her şey için savaşmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Aylin Nazlıaka, “Tarihe “Mirabel Kardeşler” olarak geçen bu üç kadın; ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler ve defalarca hapse atıldılar” dedi. Konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bir 25 Kasım günü, Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, kardeşlere önce tecavüz etti sonra da öldürüp uçurumdan aşağı attı. Vahşice katledilmeden önce Maria Mirabel’in şöyle demişti: “Belki bize en yakın şey ölüm ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz!” 61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi, bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle, dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, bir yandan örgütlü gücümüzü arttırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; "Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm" demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.”HABER: HÜSEYİN TÜLEKü