BASİAD Başkanı Ümit Baysal; “Faiz indiriminde sabırlı olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz.”

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD) Başkanı Ümit Baysal Pandemi dönemi dolayısı ile FED aracılığı ile çok büyük bir parasal genişlemeye gidildiği, bugünlerde parasal genişlemenin sonuna yaklaşılması dolayısı ile bu döneme hazırlanmanın kısa vadede yolunun doğru para politikası uygulamak olduğunu ve faiz indirimi için sabra ihtiyaç duyulduğunu söyledi.  

BASİAD Başkanı Baysal: “ Pandemi dolayısı ile tüm dünya ekonomisi emsali görülmemiş çok zorlu bir süreçten geçti. Bu zorlu süreci atlatabilmek için ekonomilerde muazzam bir parasal genişleme yaşandı. 2021’in son çeyreğine girmeye hazırlandığımız bu dönemde ise Fed öncülüğünde bu parasal genişlemenin sonuna geliyoruz. ABD Merkez Bankası, son çeyreğe girerken, varlık alımlarını azaltmaya başladığı yeni bir normalleşme dönemine geçiyor. Tüm senaryolar da 2022’ye girerken parasal genişlemede frene basılacağı çerçevesinde yapılıyor.

Önümüzü net olarak göremediğimiz bu döneme hazırlanmanın kısa vadede tek yolu doğru para ve maliye politikası uygulamak. Enflasyonumuz çok yüksek, dış kırılganlığımız net. Para politikasında atılacak adımların bu yeni dönemde zamanı çok önemli. Ülkemize benzer bazı gelişen ülkeler, bu sürece hazırlık için önden faiz artırımına başladılar. İsteklerle piyasa koşullarının örtüşmediği bazı dönemler maalesef yaşanıyor. Yatırım ortamı açısından özel sektör olarak arzu ettiğimiz faiz indirimidir. Lakin Türkiye’de enflasyon beklentileri yükselirken, gündemimizdeki faiz indirimlerinde aceleci değil sabırlı davranmamız gereken kritik bir 4-5 aya girdik. Finansal istikrara ihtiyacımız olan bir süreçteyiz. Faiz indirimi konusunda sabırlı olmak zorundayız.

Biz global para politikasındaki oynak sürece yüzde 19 gibi çok yüksek bir enflasyonla giriyoruz. Sarmala dönen enflasyon-kur-faiz tartışmalarından artık çıkmalı, hızla değişen global temayı kaçırmamalıyız. Faiz indirimi konusunda, nasıl ki geçtiğimiz aylarda para politikasında sabırlı davrandıysak, bu süreçte de enflasyon kalıcı düşmeden faiz indirimine gitmemeliyiz. Kalıcı faiz düşüşü istiyorsak, önce enflasyonu yapısal olarak düşürmeliyiz. Bu olmadan atacağımız her adım ülke ekonomisine bir dönem sonra çok daha yüksek faiz, yüksek kur ve artan refah kaybı ile geri dönecektir.” Dedi. HABER: SONAER KANBER