Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Yabancı Dil Testi (YDT) Almanca birincisi Mustafa Aytekin, ayağının tozuyla geldiği memleketi Balıkesir’de ilk olarak okuduğu Özel Bilnet Okullarını ziyaret etti. Burada öğretmenleri ve okul idarecileri ile bir araya gelen Aytekin, salgın dönemini interaktif bir şekilde aldığı eğitimin ardından yeniden eski sırasına oturarak anılarını yad etti.

YKS’nin yabancı dil testi testinde elde ettiği başarının sırrının annesi olduğunu söyleyen Aytekin, evde kendisine uygun ortamı sağladığını ve çok çalışarak bu başarıya ulaştığını söyledi.

Öğretmenleri ve ailesine kendisine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Aytekin, ileride ise doktor olmak istediğini belirtti.

Mustafa Aytekin; “Ben bu başarıyı 9. Sınıftan itibaren çalışmamla elde ettim. Bu tek seneyle yapılabilecek bir çalışma değil. O yüzden sınava girecek arkadaşlara 9. Sınıftan itibaren derslerine disiplinli bir şekilde çalışmalarını öneriyorum” dedi.

Sınav öncesi okula gitmediği zamanlarda yatana kadar ders çalıştığını söyleyen Aytekin; “Hem Almancaya hem sayısal derslere hazırlanırken, annemin desteğiyle evde oluşturduğu uygun ortamla çalışmalarımı yaptım, başarılı da oldum.

Dilden birinci oldum ama sayısaldan tercih yapacağım. Tıp eğitimi almak ve doktor olmak istiyorum. Yurt içinde ve yurt dışında bilimsel çalışmalar yaparak ülkemize katkı sağlamak istiyorum” dedi.

 

Ümmühan Aytekin; oğlunun başarısı nedeniyle gurur duyduklarını söyledi. Anne Aytekin; “Mustafa’nın bu başarısı bizim çok sürpriz olmadı çünkü lise birden itibaren hatta öncesi de var çok düzenli ve çalışkan bir öğrenciydi. Benim görevim ona ortam hazırlamaktı. Başarıya daha çok kendisinin gayretiyle ulaştı. Biz sadece ona destek olduk” dedi.

 

Özel Balıkesir Bilnet Okulları Müdürü Hale Dönmez de iki yıldır Mustafa ile çalıştıklarını pandeminin işlerini kolaylaştırmadığını söyledi. Pandemide öğrencilerine destek verdiklerini ve bu desteği en iyi şekilde kullananın Mustafa olduğunu ifade eden Dönmez, Mustafa’nın bundan sonraki 5 yıl boyunca eğitimine maddi açıdan destek olacakları müjdesini verdi. HABER: İLKAN TOPRAK