Balıkesir’e muhtarlar ile buluşmaya gelen TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Ak Parti’nin 20 yıllık iktidarı sürecinde artık bir şey üretemez hale geldiğini söyleyerek iktidarı eleştiri yağmuruna tuttu. Genel Başkan Sarıgül, “20 yıl Ak Parti değil biz de yönetsek aynı yorgunluk ve bitkinlik olurdu” dedi.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, dün Balıkesir’de muhtarlarla buluştu.

Muhtarlar ve partililerin katıldığı organizasyonda açıklamalarda bulunan Genel Başkan Mustafa Sarıgül, muhtarlara değer verdiğini söyledi. Sarıgül, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 15 yıldır devam ettiği görevini bitirdiğini, kendisinin de 15 yıl sürdürdüğü belediye başkanlık görevini noktaladığını aktararak Ak Parti iktidarının 20 yıllık görev süresinin artık sonlanması gerektiğini söyledi. Balıkesir’den iktidara yüklenen Genel Başkan Mustafa Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü: “20 yıl ülke yönetmek kolay değil. Artık yoruldular, enerjileri bitti. Yeni bir heyecana, yeni bir enerjiye ihtiyaç var. Ak Parti’nin ülkeyi yönetme kapasitesi, kabiliyeti, heyecanı ve gücü her geçen gün azalmaktadır. Ak Parti’nin artık ülkemize verebileceği çok fazla bir şey kalmamıştır. Ama şunu bilesiniz ki 20 sene olsa bize de aynısı olur. Bir değişime, bir dönüşüme, yeni bir enerjiye ihtiyaç var. Bakın Almanya Başbakanı Angela Merkel 15 sene başbakanlık yaptı. Göreve devam edebilirdi ancak devam etmemeyi tercih etti ve yerini daha iyilerine bıraktı. Kendime bakıyorum: 15 yıl belediye başkanlığı yaptım, artık yeni bir heyecana ihtiyaç vardı ve ben de kendi görevimi bıraktım. Şöyle bir eski söz var onu da söylemek istiyorum: artık tahta mıh tutmuyor. Türkiye artık yeni bir enerjiye, yeni bir hayat sahasına ihtiyaç duyuyor. Türkiye’nin artık değişmesi gerekiyor. İnşallah bu değişimi ve dönüşümü Allah izin verirse bizler olacağız”.

“MUHTARLAR BELEDİYE BAŞKANI GİBİ MAAŞ ALACAK”

Balıkesir’de muhtarlara buluşan ve muhtarlara önem veren TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, iktidar oldukları zaman muhtarlara ödenek yapılmayacağını, belediye başkanı gibi maaş alacaklarını belirtti. Açıklamalarının devamında Mustafa Sarıgül: “Demokrasinin ilk ve en önemli basamağı muhtardır. Muhtar, devletin direğidir. Düzenin, dayanışmanın, huzurun teminatıdır. Muhtar kim aç, kim tok bilir, kimin evinde hasta, kimin evinde cenaze var bilir. Muhtarlar benim dostlarımdır, yakın çalışma arkadaşlarımdır. Aramızda sağlam kardeşlik ve dostluk bağları vardır. Benim muhtarlara verdiğim değeri bütün Türkiye bilir. Belediye başkanlığı yaparken belediyeyi muhtarlarla birlikte yönettim. Muhtarlar için hizmet binaları yapma işini ben başlattım. Muhtarlara yardımcı olması için personel sağladım. Personelin çalışma ücretlerini ve sosyal güvenliklerini muhtarlık binalarının elektrik, su, doğalgaz başta olmak üzere tüm gereksinmelerini karşıladım. Başkanlığım döneminde her cumartesi sabahı birkaç mahalleye giderek muhtarlık binalarında yurttaşlarımın derdini dinledim. Muhtarlara kendi telefonumu verdim, direk beni ararlardı. Bir muhtar, belediyeyi aradığında aradığı her yetkili muhtara cevap vermek zorundaydı. Belediye ekiplerimiz muhtarı yanlarına almadan o mahalleye gitmezlerdi. Muhtarlarımızın verdiği talimata göre iş yaparlardı. Türkiye Değişim Partisi iktidarında; muhtarlık bir kamu kurumu olacak ve her muhtarın bir binası olacak. Yardımcı büro personeli olacak. Muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak. Sosyal yardımlar muhtar eliyle yapılacak. Muhtarlar belediye meclisi üyesi olacak. Ödenek değil, belediye başkanları gibi maaş alacak” dedi.