26 Nisan 2015, Pazar e-gazete
 
BALIKESİRİMİZDE YENİDEN KAĞIT FABRİKASI KURULUYOR
12 Haziran 2012, Salı

ALBAYRAKLAR, İsveçli Holmen Paper S.I. ile kağıt üretim tesisi satın alma anlaşması imzaladı.


Albayrak Grubu, Balıkesir`de yıllık 200 bin ton üretim kapasitesine sahip kağıt üretim fabrikası kurulmasının planlandığını, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlayacak tesiste fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere 40 ile 120 gram ağırlığındaki tüm kağıt çeşitlerinin üretileceğini açıkladı.


Albayrak Grubu`ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Grup, İsveçli Holmen Paper S.I. ile kağıt üretim tesisi satın alma anlaşması imzaladı. Bu kapsamda kurulacak olan kağıt üretim tesisinde öncelikle, Türkiye`ye ithalat edilmekte olan fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere 40 ile 120 gram aralığında bulunan tüm kağıt çeşitleri üretilecek. Tesislerde hammadde olarak öncelikle atık kağıtlar kullanılarak, ülke ekonomisine ayrı bir katkı sağlanacak. Balıkesir`de kurulması planlanan tesis, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlarken, yılda 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak ve böylelikle yıllık 200 milyon dolarlık kağıt ithalatına engel olunacak.
Açıklamaya göre; Türkiye, karton ve temizlik kağıtları dışında ihtiyaç duyduğu tüm kağıt çeşitlerini ithalat yoluyla karşılıyor. Temizlik kağıdı imalatında kullanılan selüloz dahil yıllık yaklaşık 3.2 milyon ton kağıt ve kağıt hammaddesi ithal eden Türkiye, bu ürünlerin ithalatına 2011 yılında yaklaşık 3.7 milyar dolar ödedi.


"İHALENİN HAKSIZ İPTAL EDİLMESİ İLE BU
YATIRIMI ERTELEMEK ZORUNDA KALMIŞTIK"
Albayrak Grubu`nun ülke ekonomosine katkı sağlamak ve Türkiye`yi kağıt ithalatçısı konumundan kurtarmak için yatırımlarına devam edeceği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Albayrak Grubu olarak, 2003 yılında Seka Balıkesir Kağıt Fabrikası Özelleştirme ihalesini kazanarak kağıt sanayiine girmeye karar vermemize rağmen, modernizasyon faaliyetleri için planladığımız 32 milyon Euro tutarındaki yatırıma başlamadan önce ihalenin haksız bir şekilde iptal edilmesi ile bu yatırımı ertelemek zorunda kalmıştık. İhale ile ilgili mahkeme sürecinin uzaması sebebiyle tesisin tamamen kullanılamaz hale gelmesi ve modernizasyon imkanının kalmaması yeni bir tesis kurmayı zorunluluk haline getirmiştir. Yeni kuracağımız üretim tesisi eskisine göre iki kat üretim kapasitesine sahip olacaktır. Yapacağımız yatımlar için öncelikle Balıkesir`i merkez olarak kullanmayı planlamaktayız. Bunun yanı sıra hammade temini, pazarlara kolay ulaşım gibi sebeplerle alternatif bölgeleri de değerlendirmeye devam ediyoruz."

     2023 Defa Okundu 0 Defa Yorumlandı.
Adınız :  
Yorumunuz :  
       
 
MND Ajans